Stropné chladenie a kúrenie

21.01.2021

Stropné chladenie a vykurovanie

Zemská klíma sa citeľne mení. Nárast teplôt za posledné roky je enormný a posledné roky patria k najteplejším rokom vôbec, čoho dôkazom sú okrem iného aj preplatky za vykurovanie našich bytov a domov. Zimy často nie sú také chladné, prípadne sa okamžite z chladnej zimy ocitneme v letných horúčavách alebo naopak, bez príjemnej jari či jesene. Teploty počas letných mesiacov však atakujú rekordné zápisy. Témou sa teda nestáva vykurovanie budov, ale naopak jej chladenie. To sa podobne ako v automobiloch stane nevyhnutnou súčasťou vybavenia rodinných domov, bytov alebo administratívnych priestorov.
Chladenie klimatizáciou, ako sme boli doteraz zvyknutí, nie je optimálnym riešením. Najmä vtedy, ak na vás studený vzduch z klimatizácie fúka cestou do práce, v nej a tiež po návrate domov. Výsledkom sú nepríjemné prechladnutia, stuhnutý krk alebo seknuté kríže.

Stropné chladenie je nekompromisne komfortným riešením chladenia Vašej nehnuteľnosti. Zároveň nevíri prach a nie je potrebné ho čistiť od baktérií ako v prípade klimatizácie. Na rozdiel od nej využíva stropné chladenie systém sálania, ktorý je neporovnateľne prirodzenejší a príjemnejší než prúdenie vzduchu. Je to pocit, ako keď v horúcom letnom dni vstúpite do chladivej katedrály. Princíp spočíva vo veľkoplošnom chladení stropom pomocou chladiacej vody cirkulujúcej v zabudovaných rúrkach. Teplota stropu sa pohybuje medzi 15 - 19 °C. Toto jemné veľkoplošné chladenie prináša ideálny tepelný komfort, pretože ochladzovanie sálaním je pre človeka najprirodzenejšie. Pocit jemného chladu bez prievanu je jedinečný a veľmi príjemný.

Okrem vynikajúcich funkčných vlastností má stropné chladenie aj ďalšiu veľkú výhodu. Jeho inštalácia nezmení dizajn interiéru, dizajnérske návrhy už tak nebudú musieť myslieť na klimatizačné jednotky v každej miestnosti.

Prehľad výhod systému v kocke

 • Ideálny pre chladenie s maximálnym komfortom jemne padajúceho chladu
 • Výborný aj pre vykurovanie, hravo pokryje požiadavky na tepelný komfort dnešných nízkoenergetických stavieb
 • Vhodný pre rodinné domy, byty aj nebytové priestory
 • Podomietkový systém predstavuje ideálnu variantu pre plošné chladenie, ak nie je vyžadovaný podhľad
 • Ponúka maximálny výkon, výborné využitie dostupnej stropnej plochy a priaznivý pomer ceny a výkonu
 • Úspora prevádzkových nákladov pri chladení aj vykurovaní oproti klasickým variantom
 • Systém je neviditeľný, dá Vám voľnosť pri zariadení interiéru
 • Neprichádza k žiadnemu víreniu prachu
 • Žiadne nepríjemné prúdenia studeného vzduchu
 • Úplne tichá prevádzka
 • 10-ročná záruka Rehau

Nevyhnutným komponentom plošného chladenia je regulácia, ktorá popri zabezpečení komfortu zamedzí neželanému oroseniu, a tak znehodnoteniu chladených plôch a stavebných konštrukcií. REHAU ponúka ucelený systém inteligentnej regulácie pre vykurovanie / chladenie, ktorá zabezpečí priestorovú reguláciu, ovládanie zdroja tepla, zdroja chladu, ventilov a čerpadiel a samozrejme zabráni kondenzácii. V jednoduchšom prevedení regulácia pomocou čidiel rosného bodu odstaví pri hroziacej kondenzácii chladenie konkrétneho okruhu.